Miresevini ne forum ju urojm te kaloni çaste te bukura dhe kenaqesi pa fund...

Powered By:Valmir Shala
 
ForumForum  PortalPortal  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 Si të parandalojme sulmet SQL Injection?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
noah~hack
Admin
noah~hack

Numri i postimeve : 275
Join date : 24/01/2010
Age : 26

Si të parandalojme sulmet SQL Injection? Empty
MesazhTitulli: Si të parandalojme sulmet SQL Injection?   Si të parandalojme sulmet SQL Injection? EmptyFri Feb 12, 2010 6:51 pm

[+] Author : cRu3l.b0y
[+] Source : itshqip.com
---------------------------------------------------------------

Sigurimi i informacionit te uebfaqes sot eshte nje nder ceshtjet me
te rendesishme. Nese databaza juaj permban gjera te vlefshme, atehere
ato mund ti humbasesh apo te te vidhen .

Jo te gjithe webmasteret kane degjuar per SQL Injection. E di ju do te
thuani ?Kush don te hackoj faqen time?? apo ?Askush nuk do te hackoj
faqen time?.

Ju do te ishit injorant te vertet nese do mendonit keshtu, pasi
Nuk ju ka ndodhur ende, keshtu qe eshte me mire te parandaloni
keto sulme, ju do te shihni se nuk eshte e veshtire aspak.

Si punon SQL Injection?

SQL Injection eshte e mundur ne baze te user input ( POST, GET )

Me SQL Injection nje Hacker mund te fut/fshij/editoj te dhena, keshtu
mund te bej cdo gje me databazen tuaj, pra kontrrollon ate.

Ju duhet te mbyllni te dhenat Input, perpara se te perdoren ne nje
SQL Query. PHP ka dy funksione ne MySQL per mbylljen te user input
Pra: ?addslashes? (e vjeter) dhe ?mysql_real_escape_string? (e rekomanduar)
Ky funksion vlen per verzionet +4.30 te PHP, dmth verzionet me te reja
Se 4.30, keshtu qe se pari duhet te kontrrolloni nese ekziston ky funksion
?Mysql_real_escape_string? shton perpara nje backslash ( ) tek keto
karaktere: x00, , , , ', " dhe x1a.

Ky eshte nje funksion qe perdora une per te mbyllur input data perpara
se te perdoret ne te SQL Query.

function sql_quote( $value )
{
if( get_magic_quotes_gpc() )
{
$value = stripslashes( $value );
}
//Shikon nese funksioni ekziston
if( function_exists( "mysql_real_escape_string" ) )
{
$value = mysql_real_escape_string( $value );
}
//per verzionet ? 4.3.0 perdor addslashes
else
{
$value = addslashes( $value );
}
return $value;
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.v-shala.tk
 
Si të parandalojme sulmet SQL Injection?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Masalah lampu injection bernyala
» Harga Terkini Sym Evo 250i
» kalau terasa

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Miresevini ne forum ju urojm te kaloni çaste te bukura dhe kenaqesi pa fund...  :: Tutoriale&Mesime :: Tutoriale&Mesime-
Kërce tek: